top of page

AROMATERAPIA

aromaterapia5a4.jpg

Aromaterapia je súčasť alternatívnej prírodnej medicíny. Je to starobylá metóda hojenia prirodzenými prostriedkami, ktoré sa objavili asi pred 5000 rokmi. Plody borievky sa používali ako antiseptikum a dochucovadlo jedál. Dôkazy ukazujú, že rastliny a byliny boli po stáročia využívané civilizáciami na liečebné, kulinárske a kozmetické účely. 

 

Egypťania používali pri procese mumifikácie rastlinné živice a oleje. Pri balzamovaní sa používala myrha a v hrobkách sa našli aj nádoby s kadidlom.

Čínski lekári používali santalové drevo na liečbu cholery.

India používala santalové drevo na hojenie rán a tiež sa pálilo na obrady exorcizmu.

Grécky lekár Hippokrates používal harmanček ako spôsob znižovania horúčky a odporúčal každodennú masáž.

V 18. storočí začali lekárnici pridávať esenciálne oleje do svojich bylinných prípravkov a bola vynájdená kolínska voda s obsahom rozmarínových, bergamotových, neroliových a levanduľových esenciálnych olejov.

aromaterapia6.jpg

Rene Maurice Gattefosse

V roku 1910 francúzsky chemik a parfumér Rene Maurice Gattefosse pracoval vo svojom laboratóriu, keď si popálil ruku a strčil ju do nádoby s levanduľovým olejom, a tak znovu objavil liečivé vlastnosti levanduľového oleja. V nadväznosti na to Gattefosse pokračoval v liečbe vojakov esenciálnymi olejmi vo vojenských nemocniciach počas 1. svetovej vojny. Začal skúmať a experimentovať s použitím esenciálnych olejov a o svojich zisteniach informoval vo vedeckej práci v roku 1928. Tu sa prvýkrát použil výraz "aromaterapia". .

Chceš vedieť viac?

Ponúkam Ti knihu v Objatí života, ktorá Ťa prevedie esenciálnymi olejmi od základov teórie až po ich praktické použitie. Súčasťou knihy sú informácie o rôznych alternatívnych medicínach. 

 

 

 

 

 

Ponúkam Ti svoju pomoc pri riešení konkrétnych zdravotných problémoch. Súčasťou konzultácie je vysvetlenie základov chémie esenciálnych olejov a následne výber konkrétnych esenciálnych olejov.

Keďže sa riadim pravidlom, že každá fyzická choroba je dôsledkom dlhodobého nespracovaného stresu alebo nepochopenej situácie alebo života ako takého, ponúkam Ti svoju pomoc pri riešení Tvojho života, zdravotných problémov, emócií na základe rozboru Tvojho dátumu narodenia.

ČO JE ESENCIÁLNY OLEJ

Esenciálny olej je prchavá aromatická zlúčenina, vyskytujúca sa v semenách, v kôre, v listoch, kvetoch, stonkách a v koreňoch alebo iných častiach rastliny.

 

♥ Nie je viditeľný voľným okom, dodáva však rastline vôňu a chráni ju pred nepriaznivými podmienkami, hmyzom a zohráva úlohu pri opeľovaní rastlín.

♥ Je 50-70 krát silnejší ako sušená bylinka. Napríklad: 1 kvapka oleja mäty obsahuje 28 šálok mäty.

♥ Esenciálny olej má rôzne vlastnosti: antioxidačné, antivirusové, antiseptické, antibakteriálne...

♥ Ovplyvňuje činnosť našich vnútorných orgánov, emócie, psychiku a náladu.

♥ Esenciálny olej prenikne do mozgu za 22 sekúnd. O 2 minúty sa nachádza v krvnom riečisku a o 20 minút ovplyvní každú bunku v tele.

♥ Aby mal očakávaný účinok na telo, všetky jeho zložky musia byť prítomné v správnom pomere.

V aromaterapii platí "neexistuje nesprávna voľba". Všetky sú správne, len sa potrebuješ nacítiť na svoje vnútorne "JA" a intuitívne si vybrať esenciálny olej, s ktorým v danom momente súznieš. Následne sa k nemu prihovoríš, aby Ti v Tvojej situácii pomohol a tým si ho naprogramuješ.

 

Na každého z nás platí iné pravidlo, a tak nie všetky odporúčané esenciálne oleje budú fungovať u každého rovnako, pretože všetci sme jedinečné bytosti s jedinečnou chémiou. Skúšaním rôznych kombinácii však dokážeš pre seba nájsť tú správnu verziu.

mbalance_aromaterapia.JPG
aromaterapia1.jpg

ČO ZNAMENÁ AROMATICKÉ použitie esenciálnych olejov ?

♥ Esenciálne oleje môžeme inhalovať priamo z fľaštičky, z dlane, alebo rozptýliť kvapkou v ultrazvukovom difúzeri.

♥ Esenciálne oleje sa vdychovaním viažu na receptory v našom nose a vyvolávajú čuchový vnem, cez ktorý preniknú do Limbického systému.

♥ Čuchový zmysel je jediný systém, ktorý má priamy kontakt s limbickým systémom.

♥ V ňom sa nachádzajú mozgové štruktúry, ktoré sú zodpovedné za spracovanie emócií a ukladanie spomienok.

♥ Dôležité je, že tieto látky sa vstrebávajú do krvi, dokážu prestupovať cez hematoencefalickú bariéru a vstupujú do mozgu.

♥ Krvou sú distribuované do rôznych orgánov v našom tele, ovplyvňujú ich činnosť, podporujú a liečia.

♥ Preto pozor na rôzne lacné, syntetické, vonné oleje a vonné sviečky, tie môžu obsahovať látky, ktoré dokážu poškodiť mozog, pečeň, môžu ovplyvniť psychické a fyzické schopnosti, môžu byť neurotoxické a dokonca karcinogénne.

ČO ZNAMENÁ VNÚTORNÉ použitie esenciálnych olejov ?

♥ Esenciálne oleje majú nízku molekulovú hmotnosť a dostanú sa do rôznych buniek a orgánov, dokonca aj do mozgu. Ovplyvňujú ich činnosť, podporujú, regenerujú a liečia.

♥ Najrýchlejší terapeutický účinok má aplikácia pod alebo na jazyk. Keďže sa tam nachádza najviac kapilár, zložky preniknú priamo do krvného obehu a tým pádom do rôznych častí tela bez toho, aby prešli cez pečeň.

♥ Ďalšou možnosťou je užitie v prázdnej kapsule alebo nápoji. Vtedy sa esenciálne oleje vstrebávajú do krvného obehu prostredníctvom tráviaceho traktu. ♥ Transportujú sa do tenkého čreva, kde sa vstrebávajú a následne sa sťahujú do pečene a tá ich metabolizuje.

♥ Esenciálne oleje sa môžu používať aj do varenia, do cesta, palaciniek, placiek a pod. Čo sa týka, polievok a omáčok, používame oleje na konci ako dochucovadlo, keďže teplom a varením strácajú na kvalite.

♥ Poslednou možnosťou je vnútorné používanie esenciálnych olejov vo výživových doplnkoch.

aromaterapia2.jpg
aromaterapia3.jpg

ČO ZNAMENÁ LOKÁLNE použitie esenciálnych olejov ?

♥ Esenciálne oleje sú prchavé, je teda potrebné ich riediť s nosným olejom (mandľovým, kokosovým, jojobovým), lepšie tak preniknú do pokožky.

♥ Absorbujú sa do pokožky prostredníctvom pórov, na konci ktorých sú kapiláry a následne krvou do celého tela, kde ovplyvňujú činnosť orgánov, regenerujú ich a liečia.

♥ Aplikovaním na kožu môžeme dosiahnuť LOKALIZOVANÉ a SYSTÉMOVÉ účinky.

♥ Pri lokalizovanom účinku sa zložky esenciálnych olejov vstrebávajú do najhlbšej vrstvy kože a podkožného tkaniva (liečia povrchové rany).

♥ Pri systémovom účinku zložky esenciálnych olejov idú do krvného obehu a tým do orgánov, ktoré ich potrebujú.

ČO ZNAMENÁ Bezpečné použitie Esenciálnych olejov ?

✔️Esenciálne oleje sú prirodzene bezpečné a pri správnom použití majú len málo nežiadúcich vedľajších účinkov, ak vôbec nejaké majú.

✔️Sú však silne koncentrované a mali by sa používať opatrne.

✔️Používaj iba číre esenciálne oleje a dodržiavaj všetky výstražné označenia a pokyny.

✔️Esenciálne oleje sa nikdy nesmú aplikovať do očí alebo do vnútorného zvukovodu.

✔️Ak sa pri vonkajšom používaní esenciálnych olejov na pokožke objaví začervenanie alebo podráždenie, nanes na postihnuté miesto rastlinný olej, napríklad frakcionovaný kokosový olej – esenciálne oleje sa nedajú rozriediť vodou.

✔️Každý esenciálny olej je označený na aké použitie je. Či je vhodný na aromatické, lokálne alebo vnútorné použitie.

✔️Niektoré esenciálne oleje sú fotosenzitívne, po ich aplikácii na kožu je dôležité vyhnúť sa priamemu slnku po dobu 12 hodín.

✔️Niektoré oleje sú horúce, to znamená, je potrebné ich riediť, pretože môžu popáliť pokožku a pri vnútornom užívaní môžu popáliť sliznice.

✔️Niektoré oleje môžeme použiť na kožu neriedené, ako napríklad Levanduľu, priamo na popáleninu, alebo otvorenú ranu.

✔️Pretože sú Esenciálne oleje prchavé, je vhodné ich riediť nosným základným olejom.

✔️Základné oleje ľahko prenikajú do pokožky a esenciálne oleje naopak zlepšujú priepustnosť kože, a tak sa vytvára účinné spojenectvo.

✔️Základné oleje vyživujú pokožku a nesú esenciálne oleje ku krvným vlásočniciam v pokožke.

✔️Medzi najlepšie sa radia Mandľový, a Kokosový olej, pretože majú vynikajúcu vstrebateľnosť. Konopný olej sa používa na ekzém a psoriázu. Jojobový olej je vhodný na pleť a pre deti s ekzémom.

aromaterapia10.jpg
aromaterapia11.jpg

Kde a ako začať

♥ Používanie Esenciálnych olejov je veľmi intuitívne, jednoduché a príjemné.

 

♥ Mnohé z olejov sa však dajú používať v nespočetnom množstve kombinácií a aplikácií, ČO môže ZAČIATOČNÍKOV ODRÁDZAŤ.

 

♥ Ako jednoduchý prvý krok na Tvojej ceste spoznávania Esenciálnych olejov, sa odporúča TRIO Levanduľa, Citrón, Mäta.

 

♥ Patria medzi najobľúbenejšie oleje a ich vyskúšaním budeš mať Ty a Tvoja rodina úžasnú skúsenosť s vlastnosťami liečebných esenciálnych olejov, ktoré Ti ZLEPŠIA a určite aj ZMENIA ŽIVOT.

bottom of page