top of page

POHYB/ZUMBA

pohyb_mbalance_uvod_kruh2.jpg

„Našou povinnosťou je udržiavať si zdravé telo, pretože bez toho nemôžeme mať silnú a čistú myseľ.“ - Budha -

 

Cvičenie je pre ľudské telo neodmysliteľnou súčasťou. Okrem dobrej postavy, ktorá je väčšinou vždy prvým impulzom prečo začíname cvičiť, pomáha cvičenie zvýšiť sebavedomie, kondíciu, dobrý pocit, dobrú náladu a v neposlednom rade pomáha liečiť zdravotné problémy. 

 

V dnešnej dobe je na trhu široký výber, čo sa cvičení týka. 100 ľudí = 100 chutí. To, čo funguje u jedného, nemusí fungovať u druhého. To čo sa páči mne, nemusí sa páčiť Tebe. Niekto má rád klasické športy ako sú beh, korčuľovanie, bicyklovanie, niekto uprednostňuje samostatné tréningy vo fitness centre a iný  zas skupinové cvičenia, pri ktorých je vedený inštruktorom a motivovaný skupinou.

Niekto má rád adrenalín a vyhľadáva aerobné športy, iný zas potrebuje ukľudňujúce cvičenia ako je joga alebo meditácia.

 

Je úplne jedno akému športu sa venuješ, dôležité je, že si uvedomuješ, že Tvoje telo je Tvoj dom, v ktorom bývaš a Ty sa oň adekvátne staráš.

zumba_s_mirkou_15a.png

Akému športu sa venujem ja

a aký význam mi dáva?

V mojom živote nemá miesto len aromaterapia, numerológia, grafická tvorba, alebo moja kniha. Na odreagovanie a uvoľnenie energie potrebujem pohyb.

 

Prezentujem sa Zumbou, ktorú precvičujem už 11 rokov. Je to tanec, umenie, kreativita, vášeň, fitness, disciplína a drina v jednom. 

 

Je mojou psychickou a fyzickou očistou. Dobíja moju energiu a udržuje rovnováhu. Keď tancujem, moja duša spieva a ja som vtedy sama sebou - bez potreby vnímania okolitého sveta. 

pozadie.jpg

Prečo si nájsť čas na seba a svoje telo?

CVIČENÍM sa do nášho tkaniva dostáva nielen kyslík, ale aj živiny ,ktoré prijímame v strave alebo doplnkoch.  Náš kardiovaskulárny systém tak funguje efektívnejšie a my máme pocit zvýšenej energie.

 

Cvičením sa zrýchľuje činnosť srdca a dostávame do mozgu viac kyslíka. Sme produktívnejší, máme viac energie a zvládame robiť viac činnosti ako tí, ktorí nie sú fyzicky aktívni. Ako sa hovorí, čím viac robíš, tým viac stíhaš.

Cvičenie má pozitívny vplyv na naše kognitívne a mozgové funkcie. Pri cvičení podľa štúdií dokáže viesť k tvorbe nových mozgových buniek a zlepšiť funkciu mozgu. Cvičenie pomáha zvyšovať pamäť, koncentráciu, kreativitu, pomáha pri logickom myslení, učení. 

 

Podávaním výkonu sa aktivujú endorfíny – hormóny šťastia. Sú vlastným liekom proti bolesti, ktorý si mozog produkuje sám.  Endorfínu zbavujú psychické a fyzické bolesti. Ak trpíš úzkosťami a depresiami je šport pre Teba tou najlepšou voľbou. 

Potením sa pri cvičení z tela vylučujú baktérie, a pri zvýšenej telesnej teplote sa  zabraňuje rastu novým.

pohyb_mbalance_citat.jpg

Staraj sa o svoje telo.
Je to jediné miesto,
v ktorom máš možnosť žiť.

♥♥♥
bottom of page